Tady bych chtěl zapátrat v paměti a zmapovat  začátky country a bluegrassu v Bruntále a Rýmařově a dostat se až k současné kapele ARREST...                                                                                                                                               J.Pršala

 

Bruntál:    Počátky první  country kapely v Bruntále, co mi paměť sahá, bych posadil do roku 1972,kdy jsme  ovlivněni kapelami Greenhorns a Rangers založili skupinu "Wirginia" (kytara 1  Pepa Sokolář, kytara 2  Laďa Mazur, banjo Jiří Pršala,mandolina Rosťa Orság, zpěv Jiřka Stratilová a kontrabas Jirka Čikl ), tohle sdružení považuju za první bruntálskou country kapelu vystupující před lidmi .  Musím se usmát, nad naší tehdejší  troufalostí :-) , na nástroje jsme se všichni teprve samo-učili , banjo bylo 6ti strunné ale jen s 5ti strunami, jelikož nikdo nevěděl jak vlastně vypadá 5tistrunka :-) Hráli jsme jen písničky našich tehdejších idolů Greenhorns,White stars,Rangers,bratří Rivolů a toho, co se kde dalo nějak sehnat a nahrát..

Wirginia Bruntál

 

Po nějakém čase odchází Pepa Sokolář a Jiřina Stratilová,Laďa Mazur se stěhuje do Prahy a kapela je bez kytaristy avšak netrvalo dlouho a našli jsme skvělého kytaristu, zpěváka, ortodoxního trampa Jardu Pardubického. Kapela dostala novou tvář i nový název (Brzdaři) a odklonila se spíš k tampskému stylu. Hrála kde se dalo a asi "nej "pro nás bylo ,když jsme si mohli zahrát na MVM na Rysech v hlavním programu , vlastně to byla náhoda jak..  byli jsme prý první ryze amaterská kapela, co si mohla zahrát v hlavním programu na Štrbských lúkách.

 

Potom přišla vojna a Jirka Čikl šel sloužit vlasti, jenže bez basy se hrát nedalo a mne si vojáci vzali za další půlrok. Tím v podstatě Brzdaři skončili. Na vojně se mi podařilo poskládat pár muzikantů se kterými se nám podařilo vyhrát oblastní kolo ASUTu a jako odměnu jsme dostali zvláštní dovolenou, kterou jsme skvěle využili na MVM na Rysy, kde se nám podařilo se dostat do hlavního programu a náš šílený nápad - vytáhnout nástroje na vrchol Rysů a zahrát tam několik písniček.

 

                                                                                                                                                                                                                    Po dvou letech , tj v roce 1978 jsme zkoušeli ještě kapelu obnovit ale už se to nepovedlo  - Jarda Pardubický emigroval do USA,Jirka Čikl se odstěhoval do Olomouce a já pověsil banjo na hřebík na dlouhých 11let.

Brzdaři Bruntál

Začátkem roku 1989 mne oslovil tehdy pro mne neznámý člověk s kytarou - Jirka Foltýnek, jestli nechci zase hrát, zkoušel jsem to ale prsty už odvykly a tak se začínalo znova od začátku.  V této začínající kapele se vystřídalo několik muzikantů (Pepa Medek, Luboš Jochymek,Martin Bosák,Martin Krejčí, Zdenek Zemánek Milan Pospíšil, Honza Janků, Michal Opletal) Před námi byl první pokus o soutěž - chtěli jsme si vyzkoušet "hrát na Portě". a vyšlo to - v Bruntále poprvé a naposledy bylo pořádáno oblastní kolo Porty . Naše kapela s názvem Countryhell se zůčastnila a vyhrála postup do krajského kola ale neustálé změny muzikantů kapele nesvědčily. Potom přišlo období, kdy do Countryhellu přichází Zbyněk Crha a Jarda Tichý. Kapela potom hraje ve složení Jirka Foltýnek - kytara, Jiří Pršala - banjo,Jarda Tichý - housle, Zbyněk Crha - basa. posléze ještě Karel Soukop - dobro, Ivana Foltýnková a Lucka Strouhalová - zpěv. Po čase odchází a stěhuje se z Bruntálu Lucka a Countryhell hraje další dva roky. Jenže potom se rozhodl z osobních důvodů odejít i pilíř kapely - Jirka Foltýnek, což vypadalo na  konec Countryhellu, jenže muzikantský bůh byl nademnou a seslal nám okamžitě rýmařovského Rosťu Bureše(kytara) a ten zase přivedl Martina Křenka(mandolina), kteří měli v Rýmařově kapelu Arest.  Záhy, po názorových neshodách se odděluje z Countryhellu bluegrassové jádro, které touží spíš po festivalových pódiích. Nastává období kdy Martin Křenda Křenek(mandolina), Rosťa Burák Bureš (kytara), Jiří Pršala (banjo) a Zbyněk Crha (basa) zakládají bluegrassovou kapelu Arrest . V kapele též chvíli působí rýmařovák David Machala, který ale po roce odchází. to už se píše rok 2001.

Arrest hraje od té doby v tomto stejném složení až do roku 2007,kdy přichází "tvůrčí krize",která trvá 7roků.  Dál přesně nevím, co kluci dělali, to popíšou v sekci rýmařovské ale já jsem nechtěl zase pověsit banjo na hřebík a tak jsem začal shánět nějaké muzikanty, měl jsem štěstí a našel jsem ostravské dívčí duo Kopretiny , které jsem společně s basistou Pepou Mojžíšem přesvědčil k založení folkové ostravsko-bruntálské kapely Reserve.. Po dalších 7mi letech Reserve opuštím a neuvěřitelné je,že  se mi ozvali kluci aresťáci, jestli nedáme opět dohromady Arrest. takže jestli dobře počítám koncem  roku 2014 se dává bruntálsko- rýmařovský Arrest znova dohromady a začíná opět  hrát. Pravda je, že jsem opět po 7 letech sundal banjo z hřebíku ,jelikož v Reserve na mne zbylo jen  dobro :-)).

TOPlist